Защо да отлагаш, като можеш да се отървеш от хаоса сега?

Нуждаете се от помощ за почистване на тавана? Ако да, значи знаеш за какъв ужас става въпрос – прах, паяжини, стари кашони, забравени боклуци и кой знае още какво. Това не е просто бърсане на прах, а сериозно разчистване. Ако не си пипал тавана от години, по-добре се подготви – може да намериш неща, които дори не помниш, че притежаваш.

Голямото почистване – как да се справиш с всичко това?

Не е нужно да се чудиш откъде да започнеш – ясно е, че ще ти трябва план. Няма как да хвърлиш всичко наведнъж и да се надяваш, че ще стане лесно. Ако не искаш да се удавиш в купища боклуци, хващай ръкавиците и действай.

  • Разделяй по категории. Започни с ясна стратегия – кое остава и кое заминава. Няма смисъл да трупаш ненужни неща, ако знаеш, че никога няма да ги използваш. Бъди безмилостен – ако нещо не е отваряно повече от пет години, няма нужда да заема място.
  • Подготви торби и кашони. Не можеш да изнасяш неща едно по едно, освен ако не искаш да си загубиш цялата седмица. Големите чували са задължителни – особено ако ще изхвърляш тежки и обемни боклуци.
  • Гледай да няма изненади. В някои тавани има плъхове, стари химикали, счупени стъкла или дори гнезда на гълъби. Преди да започнеш, хвърли едно око и се увери, че няма да се сблъскаш с неприятности. Ако положението е критично, може да ти трябва професионална фирма за почистване. Тези фирми се справят с всякакви проблеми, включително и с почистването след пожари, наводнения и т.н.

Как да не затънеш в боклуци и да се справиш бързо?

Не е тайна, че едно такова разчистване може да отнеме дни, особено ако се протакаш и се чудиш кое да запазиш. Затова трябва да си безкомпромисен.

  • Не пази неща „за всеки случай“. Най-големият капан е да мислиш, че нещо „може да ти потрябва някой ден“. Ако не си го използвал години наред, шансът да ти потрябва е нулев.
  • Работи на части. Ако таванът е прекалено задръстен, раздели го на зони и работи една по една. Не се хвърляй да оправяш всичко наведнъж, защото ще се демотивираш още в началото.
  • Организирай нещата, които остават. Кутии, етикети, подреждане – това ще ти помогне следващия път да не се чудиш къде си сложил нещо. Ако направиш всичко както трябва, следващото почистване няма да е чак толкова кошмарно.

Често задавани въпроси и отговори

Колко време отнема едно пълно почистване на таван?
Зависи колко е затрупан. Ако е само прах и няколко кашона, можеш да се справиш за няколко часа. Ако е натрупвано с години, приготви се за цял уикенд тежка работа.

Какво да правя с ненужните неща?
Ако са боклуци – хвърляш. Ако са стари мебели – можеш да потърсиш фирма за извозване на стари мебели, за да не се занимаваш сам. Някои неща може да се продадат, но трябва да имаш време да се занимаваш с това.

Опасно ли е да чистя таван, който не е пипан от години?
Ако има мухъл, изпражнения от гълъби или гризачи, може да е опасно за здравето. В такива случаи си сложи маска и ръкавици или направо потърси фирма за почистване на гараж, таван, мазе и всякакви други помещения, за да не рискуваш.

Как да предпазя тавана от ново затрупване?
Първо, спри да трупаш ненужни неща. Второ, ако нещо няма място в жилището, вероятно няма нужда и да го пазиш. Ако все пак ще съхраняваш неща, направи го организирано – с кутии, рафтове и ред.

Какво да правя, ако намеря мишки или вредители?
Ако видиш изпражнения или следи от гризачи, значи вече имаш проблем. В такъв случай не само трябва да почистиш, а и да се заемеш с дезинфекция след гълъби или друга мярка, за да не се повтори ситуацията.

Нуждаете се от помощ за почистване на тавана?