Имате мазе, пълно с боклуци и не знаете откъде да го подхванете?
Често мазетата се превръщат в депа за всичко излишно – стари гуми, счупени колела, кашони от последното преместване. Ако си се сетил, че е крайно време да действаш, ето как да почистите мазето си бързо? Без мрънкане и без да губиш целия уикенд в ровене из боклуците. А пък в някои случаи е най-добре да се свържеш с професионалисти, като например тази фирма за почистване в град Монтана.
Практически съвети за това как да почистите мазето си бързо?
- Разкарай всичко наведнъж. Първото, което правиш, е да изнесеш навън абсолютно всичко. Без изключения! По-добре мръсотията да ти е навън на двора, отколкото да я въртиш напред-назад в мазето. Веднъж навън, почваш сортирането и решаваш кое да върнеш обратно и кое директно отива за извозване на отпадъци. Изпразването помага да видиш реално с колко пространство разполагаш и да прецениш кое си струва да пазиш.
- Не се церемони с боклуците. Старите гуми от колата, ръждясалото колело или телевизорът, който „един ден“ ще поправиш – бъди брутално честен със себе си. Ако не си го ползвал последната година, направо в кофата! Или извикай някой за изхвърляне на покъщнина, ако те мързи да го мъкнеш сам, като например тази фирма за почистване и извозване в Стара Загора.
- Зонирай мазето. Най-якото нещо, което може да направиш, е да разделиш мазето на зони – примерно една зона за зимни гуми, една за инструменти, друга за зимнината. Не оставяй хаоса да се върне обратно, защото после пак ще се питаш как да почистите мазето си бързо?
Полезни трикове за бързо разчистване на претъпкано мазе
- Кашоните – само ако наистина ти трябват. Не складирай празни кашони „за всеки случай“. В крайна сметка, кашоните събират само прах и хлебарки, а ти после си чешеш главата как да ги разкараш. Ако държиш да ги имаш, поне ги смачкай, за да заемат по-малко място. Така по-лесно ще ги изхвърлиш после.
- Внимавай с влагата. Ако мазето ти е влажно, все едно нищо не си направил! Инвестирай в качествени стелажи или метални рафтове, за да не загниват вещите ти. Влажното мазе прави нещата трудни за ползване и може да се наложи да повтаряш чистенето през два месеца.
- Светлината е ключ. Яко светло мазе = лесно поддържане. Сложи си поне една силна лампа, да не ровиш на тъмно всеки път, когато трябва да намериш буркана с кисели краставички или винтоверта.
Най-често задаваните въпроси
Колко време реално отнема да почистиш едно мазе?
Ако си здраво мотивиран и си се хванал яко за работа, за половин ден може да приключиш. Обаче ако се размотаваш и размишляваш над всяка вещ, ще ти отнеме поне цял уикенд и накрая пак ще си недоволен.
Може ли да хвърлям всичко директно в кофите пред блока?
Не си го помисляй даже! Общината може яко да те одруса, ако те хванат. За големите неща, като мебели и стари гуми, звъниш на фирма или на общината, за да дойдат и да ги изнесат.
Как да избегна плесента в мазето?
Редовното проветряване и евентуално един влагоабсорбатор вършат добра работа. Не го оставяй влажно дълго време, защото плесента се лепва за дни и после много трудно ще я изчистиш.
Задължително ли е да дезинфекцирам след чистене?
Не е задължително, но е силно препоръчително, особено ако си имал плесен или гризачи. Хвани един силен препарат, напръскай навсякъде и се успокой, че няма гадости по бурканите.
Какво да правя със старите мебели в мазето?
Не ги трупай отново! Обади се на фирма за извозване на мебели или ги предложи онлайн безплатно. По-добре празно мазе, отколкото пак склад за боклуци.
