Мислиш, че е само косми и пясък? Грешиш!

Какво крие почистването след котки? Повече, отколкото ти се иска да знаеш! Който има котка, знае, че освен пухкавите милувки и смешните лудории, идват и неприятни изненади. И то не само в пясъчника! От косми по всичко, през „аромати“, които не искаш да надушваш, до мистериозни петна, които не помниш откъде се появиха – чистенето след котки не е шега работа.

Истинската битка с бъркотията – какво включва почистването след котки?

Котките може да са царете на дома, но ти си този, който чисти трона им! Не се заблуждавай, че редовното минаване с прахосмукачката ще реши всичко. Това е само върхът на айсберга!

  • Космите – вечната война. Не стига, че са навсякъде – по дрехите, мебелите, килимите, но и влизат на места, които изобщо не би трябвало да са достижими. Дори в храната! Алергии? Ако си чувствителен, ще разбереш колко тежко може да стане положението.
  • Миризмите, които не си поръчвал. Котешката урина не просто смърди – тя прониква навътре в тъканите и не се маха само с мокра кърпа. Ако не използваш правилните препарати, ароматът ще се върне като лош спомен.
  • Скрити мини – повръщано, петна, „изненади“. Няма значение дали котката ти е породиста принцеса или квартален бандит – всички си имат моменти, в които оставят белези. Повърнат космен кълбач или нещо по-зле? Да, случва се!

Как да се справиш с бъркотията по най-добрия начин?

Ако искаш домът ти да не изглежда като бойно поле след котешки карнавал, има няколко неща, които трябва да правиш редовно!

  1. Прахосмукачката е твоят най-добър приятел. Ако смяташ, че веднъж седмично е достатъчно, се лъжеш. С котка в къщата прахосмукачката трябва да влиза в действие поне през ден.
  2. Правилните препарати спасяват положението. Не всички почистващи продукти работят срещу котешките „произведения на изкуството“. Нужни са ензимни почистващи средства, които разграждат миризмите, а не просто ги маскират.
  3. Мебелите имат нужда от защита. Дори да ти се струва странно, котешките драскалки не винаги спасяват дивана. Ако не искаш след време да изхвърляш мебели, помисли за защитни калъфи.
  4. Котешкият пясък е критичен. Ако използваш неподходящ, ще се носи из целия апартамент и ще смърди още преди да си се усетил. Избирай добър абсорбиращ пясък, който не разнася миризми.
  5. Понякога трябва да викаш помощ. Ако положението е излязло извън контрол – имаш постоянна миризма, петна, които не изчезват, или цялостно замърсяване, най-добре е да се довериш на фирма за дезинфекция на апартамент. Професионалното почистване ще реши проблема там, където битовите методи не помагат.

Най-често задаваните въпроси

Как да махна миризмата на котешка урина?
Обикновените препарати няма да помогнат. Трябват ти ензимни почистващи средства, които разграждат уреята и напълно премахват миризмата. Не използвай оцет или амоняк – те само влошават нещата!

Как да спра котката да драска мебелите?
Първо ѝ осигури място, което може да драска – специални постелки, драскалки, картонени кутии. Ако вече е свикнала да дере дивана, пробвай със специални защитни лепенки или спрейове, които я отблъскват.

Колко често трябва да се чисти котешката тоалетна?
Всеки ден. Ако мирише или е пълна, котката може да реши да си намери друго място – което не ти трябва. Смени пясъка изцяло веднъж седмично, за да избегнеш натрупване на бактерии.

Как да спра разнасянето на котешки пясък из къщата?
Използвай пясък, който не полепва по лапите. Сложи специална постелка пред тоалетната, за да улавя излишния пясък, преди котката да го разнесе навсякъде.

Кога е време за професионално почистване?
Ако у дома мирише постоянно, въпреки всички опити да го почистиш, или ако има дългогодишни замърсявания. В такива случаи най-доброто решение е почистване на силно замърсен апартамент – професионалистите знаят как да се справят с дори най-упоритите проблеми.

Какво крие почистването след котки?