Косми, миризми и мръсотия – проблеми, които не търпят отлагане!

Защо е важно редовното почистване след котки? Защото иначе домът ти ще заприлича на развъдник за бактерии, космите ще се лепят навсякъде, а миризмата ще те преследва дори навън! Ако се правиш, че не виждаш, проблемите само ще се трупат. А после? После ще е двойно по-трудно да се справиш с бъркотията!

Какво става, ако не чистиш редовно след котката?

Котките са сладки, но и доста мърляви. Ако не си внимаваш, апартаментът ти ще се превърне в тотален хаос! Котешкият пясък ще се разнася из стаите, храната ще е навсякъде, а от някой ъгъл може и да те гледа засъхнала изненада. И не забравяй – миризмата на амоняк от неизчистената тоалетна не се маха с едно проветряване!

Как да се справиш с мизерията от котката, без да полудееш?

  • Редовно чистене на котешката тоалетна. Ако си мислиш, че можеш да пропускаш дни наред, жестоко се лъжеш. Котката няма да търпи мръсна тоалетна и ще започне да си върши работата на неподходящи места.
  • Прахосмукачката е твоят най-добър приятел. Котешките косми са навсякъде – на дрехите, дивана, килима, дори в чая ти! Редовното чистене с прахосмукачка е задължително, ако не искаш да ходиш като магнет за косми.
  • Мий купичките за храна ежедневно. Ако не ти се мият чинии, представи си какво се случва с котешката храна, ако я оставиш няколко дни в купичката. Засъхнала, смрадлива и привличаща мухи – точно това ще намериш!
  • Почиствай мебелите и леглото. Котките обожават да се разплуват навсякъде, а ти после се чудиш защо диванът мирише странно. С прахосмукачка и мокра кърпа можеш да си спестиш неприятните изненади.
  • Не подценявай миризмите. Ако домът ти започне да намирисва на зоомагазин, време е да се вземеш в ръце! Проветрявай, използвай ензимни почистващи препарати и не чакай чудо – чистенето е неизбежно.

Ако нещата вече са извън контрол и миризмата ти разказва играта, тогава дезинфекцията е задължителна! Понякога обикновеното чистене не е достатъчно и се налагат по-сериозни мерки. Затова можеш да се свържеш с професионална фирма за почистване, която да свърши всичко вместо теб.

Често задавани въпроси и отговори

Колко често трябва да чистя котешката тоалетна?
Всеки ден! Ако искаш апартаментът ти да не вони на обществена тоалетна, чисти редовно. Ако имаш повече от една котка, можеш да се наложи да го правиш дори два пъти на ден.

Как да се отърва от котешките косми по мебелите?
Прахосмукачката е задължителна, но освен нея можеш да ползваш ролка за власинки или влажна ръкавица, за да събираш космите. Ако имаш текстилни мебели, обмисли да вземеш специално покривало, което да переш по-лесно, ако не ти се занимава с изхвърляне на мебели.

Може ли котката да ме разболее, ако не чистя след нея?
Определено! В котешките изпражнения може да има паразити, а ако не чистиш редовно, бактериите се разпространяват. Миризмите и прахът от котешката тоалетна също могат да предизвикат алергии и проблеми с дишането.

Как да премахна неприятната миризма от котешка урина?
Обикновената вода и сапун няма да свършат работа. Трябва ти специален препарат с ензими, който разгражда миризмата. Не чакай – колкото по-дълго стои, толкова по-трудно ще я премахнеш.

Какво да правя, ако котката се изпикае на килима?
Първо, не се паникьосвай! Попий колкото можеш с хартиени кърпи, после използвай ензимен препарат. Ако миризмата остане, може да се наложи почистване на силно замърсен апартамент, защото някои аромати просто не изчезват лесно.

Защо е важно редовното почистване след котки?