Какво става, когато се използват мощни препарати?

Бактериите не издържат на силна дезинфекция и това е ясно като бял ден! Когато някое място е мръсно, заразите се разхождат на воля, но щом влезе в действие яката химия, край с тях! Въпросът е – как да се справиш правилно, за да не оставиш и следа от гадостите?

Къде е нужен по-сериозен подход?

Не всяка повърхност има нужда от ядрена атака, но има места, където няма място за компромиси. Банята, кухнята, болничните стаи – ако там не си прецизен, бактериите ще правят купон върху всичко, което докоснеш! Най-големите проблеми идват от мазни петна, остатъци от храна и влага – идеалната среда за всякакви микроби.

Как да направиш дезинфекцията ефективна?

  • Използвай правилния препарат. Ако искаш да се отървеш от бацилите, не можеш да разчиташ на сапун и вода! Трябва ти сериозен дезинфектант, който да унищожава микробите на клетъчно ниво. Някои препарати работят по-добре на твърди повърхности, други са за текстил, така че избирай внимателно.
  • Не разреждай прекалено. Ако си мислиш, че като сипеш малко белина в кофа вода и ще свършиш работата – лъжеш се! Винаги следвай инструкциите на препарата, защото ако го разредиш твърде много, ще стане безполезен.
  • Дай време на препарата да подейства. Пръскаш, търкаш и веднага минаваш с мокра кърпа? Грешка! Дезинфектантите не действат моментално – трябва им време, за да пробият бактериалната защита и да я унищожат. Затова остави разтвора да стои върху повърхността поне 5-10 минути.
  • Почиствай жилището редовно. Няма смисъл да правиш мощна дезинфекция веднъж в месеца и после да чакаш чудо! Ако не поддържаш добра хигиена, бактериите ще се върнат по-бързо, отколкото си мислиш. Редовното забърсване и дезинфекциране държат нещата под контрол.

Колко често трябва да чистиш сериозно?

Това зависи от мястото и от това какво се случва там. Ако става въпрос за кухнята, там трябва да минаваш с дезинфектант всеки ден, особено по плотовете. В банята – минимум веднъж седмично с нещо силно, а тоалетната – поне два пъти в седмицата. Ако си имал някой болен вкъщи – всичко трябва да се мине основно, без компромиси! И да не забравиш местата, които най-често се пипат – дръжки, ключове за лампи, дистанционни.

Кога има нужда от професионална намеса?

Понякога положението е толкова зле, че няма смисъл сам да се мъчиш. Това важи особено за силно замърсени или заразени места. В такива случаи по-добре се обърни към фирми за дезинфекция, които ще направят нещата както трябва и ще те отърват от микробите веднъж завинаги. Дори има фирми, които се справят с по-тежки случаи, като например с почистване след смърт.

Най-често задаваните въпроси

Кой препарат е най-добър за дезинфекция?
Зависи от повърхността и замърсяването. За твърди повърхности белината върши работа, но има и специализирани препарати, които убиват повече видове бактерии и вируси.

Колко често трябва да дезинфекцирам?
Всеки ден за местата, които се използват често, като плотове, брави и дръжки. Веднъж седмично за по-обстойно почистване на баня и кухня. Ако някой е болен, задължително всичко се чисти редовно.

Възможно ли е да се прекали с дезинфекцията?
Да, ако прекаляваш с тежките препарати, можеш да си докараш проблеми с дихателните пътища или кожни раздразнения. Важно е да проветряваш добре и да използваш ръкавици.

Какво да направя, ако има неприятна миризма след дезинфекция?
Някои препарати имат силен аромат, който може да се задържи. Проветряването помага, а ако миризмата е много силна, можеш да оставиш съд с вода и сода за хляб, за да абсорбира остатъчните изпарения.

Може ли силната дезинфекция да увреди мебелите?
Да, някои повърхности като дърво или деликатни материи не издържат на агресивни препарати. Затова винаги пробвай на малко място преди да минеш цялото и използвай продукти, които са подходящи за съответния материал.

Бактериите не издържат на силна дезинфекция